Centralne Uroczystości z okazji 45-lecia SDW w Polsce 6.09.2017r.

Centralne Uroczystości z okazji 45-lecia SDW w Polsce 6.09.2017r.

        Centralalne Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Pękniętego...

VII Kongres SDW w Polsce

VII Kongres SDW w Polsce

VII Kongres Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce w dniu 6 maja 2018 r. w Łodzi    ...

Święto Dzieci Wojny

Święto Dzieci Wojny

Pierwsze Centralne Obchody Święta Dzieci Wojny w Łodzi w dn 7 maja 2018 r.  Autorzy zdjęć...

 • Centralne Uroczystości z okazji 45-lecia SDW w Polsce 6.09.2017r.

  Centralne Uroczystości z okazji 45-lecia SDW w Polsce 6.09.2017r.

 • VII Kongres SDW w Polsce

  VII Kongres SDW w Polsce

 • Święto Dzieci Wojny

  Święto Dzieci Wojny

Dotacje dla SDW w Polsce

Będziemy bardzo wdzięczni za udzielenie pomocy finansowej na działalność SDW w Polsce, kazda wpłata będzie mile widziana.                                                                     Konto: PKO BP S.A. O/ŁÓDŻ:  2910203 4080000 45 020115 1489

 
ODDZIAŁY
 
 

STRONY ODDZIAŁÓW
Skwierzyna

Święto Dziecka Wojny i rocznica zakończenia II Wojny Światowej

W dniu 8 maja 2009 odbyły się w Skwierzynie rejonowe uroczystości Święta Dziecka Wojny oraz 64-tej rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Oddział nasz zorganizował uroczystości przypominające tragiczne skutki, jakie przyniósł nam nazizm hitlerowskich Niemiec. Największe ofiary poniosły dzieci polskie i ich rodziny, zginęło ponad 2 miliony polskich dzieci, około 200 tyś. usiłowano zgermanizować, wiele polskich dzieci uznano za zaginionych. W swoim wystąpieniu prezes Zarządu SDW w Skwierzynie Kazimierz Szarata podkreślił skrajnie ciężkie warunki, które towarzyszyły dzieciom pozostałym przy życiu, często sierotom, po zakończeniu II wojny światowej. Dalsze nasze losy to ciężka praca przy odbudowie zniszczonego kraju i nauka. System narzucony Polsce przez "Wielką Trójkę" był poddańczy wobec ZSRR i ograniczał naszą wolność. To wszystko musiało znieść i wytrzymać pokolenie polskich Dzieci Wojny.

Wystąpienie prezesa Kazimierza Szaraty pod tablicą pamiątkową symbolizującą tragizm Dzieci Wojny, umiejscowioną przy wejściu do Kościoła Parafialnego Św. Wojciecha, poprzedziła uroczysta Msza Św. odprawiona przez proboszcza ks. Kurka w intencji wszystkich Dzieci Wojny, zarówno tych, które przeżyły jak i tych, które zginęły. Uświetnił ją chór Gaudium ze Strzelec Krajeńskich pod kierunkiem dyrygentki Urszuli Berdowskiej. Podczas występów chóru zaprezentowano Hymn SDW, który przyjęto z owacją. W uroczystości udział wzięła delegacja SDW ze Strzelec Krajeńskich na czele z prezesem Zygmuntem Czaplą i v-ce prezesem Zenonem Andruchem. Godnie zaprezentował się Poczet Sztandarowy SDW ze Strzelec Krajeńskich.

Na uroczystość przyjechała też 4-osobowa delegacja Związku Przesiedlonych z Furstenwalde i z dużym zainteresowaniem uczestniczyła w obchodach 64-rocznicy zakończenia II wojny światowej. Są to ludzie, których dzieciństwo również wiązało się z tragediami wojny, a dziś występują na rzecz pokoju i współpracy. Udział w uroczystości wzięła rónież delegacja SDW z Drezdenka, której przewodniczył Henryk Demianiuk.

Następnie gospodarze podjęli gości integracyjnym obiadem w stołówce Szkoły Podstawowej połączonym ze wspomnieniami i wymianą doświadczeń.

Na zakończenie uroczystości, w imieniu swoim i z upoważnienia prezesa Zarządu Głównego SDW Włodzimimierza Wołoszyńskiego, Zygmunt Czapla złożył podziękowanie na ręce prezesa Kazimierza Szaraty za zorganizowanie uroczystości związanych z obchodami Dnia Dziecka Wojny, a także poinformował o czekającym nas V Kongresie SDW, który odbędzie się 2 i 3 września tego roku w Łodzi.


Święto Stowarzyszenia

Dzień 9 maja jest statutowym świętem Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce. W związku z tym, jak co roku, swoją patriotyczną postawą uświetniliśmy obchody zakończenia drugiej wojny światowej. Od powstania grupy inicjatywnej stowarzyszenia mija osiem lat. Okres ten nie był czasem straconym. Już bowiem w 2005 roku skwierzyńsko-miedzyrzecki oddział stowarzyszenia otrzymał sztandar i doprowadził do ufundowania tablicy pamiątkowej na kościele parafialnym w Skwierzynie. Tego dnia, w godzinach przedpołudniowych prezes oddziału Kazimierz Szarata wziął udział w święcie JW. 1680 w Skwierzynie, podczas którego w Sali Tradycji jednostki wręczył "Błękitne Krzyże Zasługi" trzem oficerom tej jednostki, którzy w minionych latach wielokrotnie wspierali działania stowarzyszenia.

Tegoroczne obchody święta stowarzyszenia i zakończenia II wojny światowej zorganizowane zostały według następującego planu:

 • 17.30 - koncert chóru "Gaudium"
 • 18.00 - msza św. w intencji Ojczyzny
 • 19.00 - złożenie wiązanek kwiatów po tablica pamiątkową
 • 19.30 - spotkanie integracyjne w kasynie wojskowym.

 

Gospodarzami spotkania byli prezes oddziału skwierzyńsko-międzyrzeckiego stowarzyszenia Kazimierz Szarata, b

styczeń 2021
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ZNAJDŹ NAS