Centralne Uroczystości z okazji 45-lecia SDW w Polsce 6.09.2017r.

Centralne Uroczystości z okazji 45-lecia SDW w Polsce 6.09.2017r.

        Centralalne Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Pękniętego...

VII Kongres SDW w Polsce

VII Kongres SDW w Polsce

VII Kongres Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce w dniu 6 maja 2018 r. w Łodzi    ...

Święto Dzieci Wojny

Święto Dzieci Wojny

Pierwsze Centralne Obchody Święta Dzieci Wojny w Łodzi w dn 7 maja 2018 r.  Autorzy zdjęć...

 • Centralne Uroczystości z okazji 45-lecia SDW w Polsce 6.09.2017r.

  Centralne Uroczystości z okazji 45-lecia SDW w Polsce 6.09.2017r.

 • VII Kongres SDW w Polsce

  VII Kongres SDW w Polsce

 • Święto Dzieci Wojny

  Święto Dzieci Wojny

Dotacje dla SDW w Polsce

Będziemy bardzo wdzięczni za udzielenie pomocy finansowej na działalność SDW w Polsce, kazda wpłata będzie mile widziana.                                                                     Konto: PKO BP S.A. O/ŁÓDŻ:  2910203 4080000 45 020115 1489

 
ODDZIAŁY
 
 

 

STRONY ODDZIAŁÓW

Dzierżoniów

"My dzieci wojny,
dzieci polskiej matki,

jesteśmy żywą pamięcią

    tamtych  tragicznych dni."

(Fragment hymnu SDW)

Dzieci wojny - ptaki zranione

Bolesną kartą historii II wojny światowej jest los dzieci. Przeżyły one wszystkie jej okrucieństwa. Były mordowane, wywożone do obozów, poddawano je eksperymentom medycznym, doświadczyły gehenny wywózki na Sybir. Odrywane od rodziców, poddawane były germanizacji. Osierocone dzieci kresów tułały się i przeżyły nędzę sowieckich sierocińców. Były dziećmi pułków i oddziałów partyzanckich.

Dzieci, które miały szczęście być z rodzicami były świadkami mordów ich bliskich, pożarów domostw, głodu, strachu i poniewierki. Wszystkim odebrano możliwość rozwoju intelektualnego. Uczęszczanie na "tajne komplety" groziło śmiercią, a oświata niesiona przez okupantów miała pokazać niższość i wykształcić robotników przeznaczonych do prymitywnych prac. Szkody wyrządzone w psychice i charakterze są nie do opisania.

Według szacunkowych obliczeń zginęło 2 miliony polskich dzieci, 200 tysięcy odebrano rodzicom, aby je wynarodowić, z czego 170 tysięcy zginęło bez wieści. Pozostało tysiące kalek i sierot pozbawionych szans na godne życie.

Pod koniec lat 60-tych XX w., w środowisku dzieci z lat 1939-1945 zrodziła się inicjatywa kompleksowego opracowania tamtych wydarzeń.

  Szczególne zasługi oddali:
 • Ewa Szelburg-Zarębina - pisarka i działaczka społeczna
 • Tadeusz Hołuj - pisarz, więzień Oświęcimia
 • Jarosław Iwaszkiewicz - pisarz i poeta
 • Edmund Osmańczyk - publicysta
 • i wielu innych.

Rozpisano wówczas konkurs na wspomnienia wojenne dzieci. Z wybranych 160 prac wydano w 1975 roku książkę. Ten konkurs stał się impulsem do powołania w roku 1972 Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce. Pierwszym prezesem został wówczas Józef Sapkowski z Tomaszowa Lubelskiego. Kryterium przynależności do stowarzyszenia był wiek. Członkami mogli zostać ci co do 9 maja 1945 r. nie mieli 18 lat.

Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce jest organizacją pozarządową. Szkoda, że nie ma statusu organizacji pożytku publicznego. Obecnie liczy 16 oddziałów. Zarząd Główny i jego Prezydium mieści się w Łodzi 90-113 przy ul. Traugutta 18 p.310.

Podstawowym dokumentem jest statut. Zadaniem zaś, ocalenie od zapomnienia tragedii dzieci polskich w czasie II wojny światowej i uświadomienie społeczeństwu jej rozmiarów. Stowarzyszenie integruje środowisko Dzieci Wojny, organizuje spotkania o charakterze kulturalnym, współpracuje z organizacjami kombatanckimi oraz w miarę potrzeb niesie pomoc najsłabszym członkom.

Najmłodszym oddziałem jest II Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce, w Dzierżoniowie. Został on powołany staraniem p. Romualda Prudnickiego w grudniu 2008 r.

  Na czele stoją:
 • Prezes oddziału - Mikołaj Dziegciar
 • Wiceprezes - Józef Wierzbicki
 • Wiceprezes - Romuald Rudnicki
 • Sekretarz - Jerzy Owczarski
 • Skarbnik - Józef Rudnicki

W ciągu roku organizacja pozyskała ponad 100 członków. Odbyła 2 walne zebrania. Zarząd jest do dyspozycji członków we wtorki od godz 11.00-13.00. Tymczasową siedzibą jest Spółdzielnia Mieszkaniowa, której władze przygarnęły Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce.

Mamy nadzieję, że Samorządy dzierżoniowskie pomogą znaleźć dla Stowarzyszenia Dzieci Wojny lokum, w którym ludzie Ci będą mogli spotykać się i rozmawiać. Życzymy im wiele zdrowia, uznania społecznego i zadośćuczynienia krzywdom. Dzieci Wojny mają nadzieję na godną starość w demokratycznej, wolnej Polsce.

Dzieci wojny to nie tylko ofiary wojny, której koszmar przeżyli, ale nie mieli oni dzieciństwa, wielu zostało dotkniętych chorobami i kalectwem; to oni odbudowywali ten kraj ze zniszczeń wojennych; to oni byli poddawani indoktrynacji; to ich eksploatowano fizycznie zmuszając do pracy ponad siły i możliwości młodego człowieka do takich jak m.i."wyścig pracy" i temu podobne. To oni byli rozdarci między domowym patriotycznym wychowaniem, a "wychowaniem dla socjalizmu". Praca była dla nich honorem. Dzieci wojny to dzisiejsi pradziadkowie i dziadkowie. I coś im się od nas, oprócz szacunku, należy. Choćby na lekarstwa!

Projekt ustawy o dodatki do rent i emerytur dla Dzieci Wojny, (liche renty i emerytury to oni sobie wypracowali) wpłynął do "Laski Marszałkowskiej", jakiś czas temu. Przedstawiony projekt został poddany I czytaniu. Ze względów wiadomych Sejmowi, przerwano debatę nad projektem i odesłano ponownie do komisji. Tu utknął na dobre. Leży i czeka, aż wymrą Dzieci Wojny, co będzie z korzyścią dla finansów państwa!

Na V Kongresie Dzieci Wojny w Polsce, który odbył się w dn. 20-21 października 2009 r w Łodzi, uczczono 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej i oddano hołd jej ofiarom.  Wniesiono także poprawki do Statutu Stowarzyszenia i wybrano Zarząd Główny, do którego weszli prezesi Oddziałów oraz wybrano Prezydium Zarządu Głównego. Szczegóły obrad znajdują się w dziale aktualności. Najbardziej zasłużonych Członków i Sympatyków udekorowano Błękitnymi i Złotymi Krzyżami SDW. Odznaczono także honorowych członków. Złotym medalem SDW został odznaczony Pan Mikołaj Dziegciar prezes II Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Dzierżoniowie. Dzierżoniów na V Kongresie reprezentowali Pani Barbara Zarówna i  Pan Leszek Zarówny.

Pani Barbara Zarówna, w swym kongresowym wystąpieniu między innymi zapytała:

Do kogo mają zwrócić się o finansowe złagodzenie krzywd dzieci Sybiru, Kazachstanu, Gułagów, Kresów Płd-Wsch, czy umęczonego Wołynia? Dzieci te, bowiem, nie kwalifikują się do rekompensaty z fundacji Pojednanie. Z autopsji wiem, że aby dostać przysłowiową złotówkę, trzeba mieć bardzo mocne dokumenty. Świadkowie i Rodzice wymarli, kto im da zadośćuczynienia. A może to "dzieci gorszego Boga"?

Sprawę przeżyć Dzieci Wojny na Wołyniu i udokumentowaniem ich martyrologii zajmuje się dr Lucyna Kulińska z Uniwersytetu Krakowskiego. Wydała ostatnio III tom książki "Dzieci Wołynia", gdzie jedną z części poświęcono autorce artykułu.

Barbara Zarówna
 
images/dzierzoniow/320_autorka.jpg
 
styczeń 2021
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ZNAJDŹ NAS