Dotacje dla SDW w Polsce

Będziemy bardzo wdzięczni za udzielenie pomocy finansowej na działalność SDW w Polsce, kazda wpłata będzie mile widziana.                                                                     Konto: PKO BP S.A. O/ŁÓDŻ:  2910203 4080000 45 020115 1489

 
 

 

Seminarium Wojenne Dzieciństwo w Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury

nik - W pierwszym dniu Uroczystości Seminarium poprowadził  Bogdan Runowski Wiceprezes Zarządu Głównego w Łodzi, przywitał wszystkich delegatów i gości i poprosił przedstawiciela IPN mgr Artuskiego, Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej o  wygłoszenie odczytu na temat "Losów dzieci wojny oraz ich germanizacja". O tej samej tematyce na sali była zorganizowana wystawa obrazująca losy dzieci Wojny i ich trudne wojenne dzieciństwo. Wystawa powstała 2006 r. i jest autorstwa mgr Artura Ossowskiego i dr Tomasza Taborka pracowników IPN w Łodzi. IPN dla uczestników seminarium słuchaczy z 26 Oddziałów SDW w Polsce przekazał mapy Polska 1939-1945 podziały administracyjne, wydane przez Oddział IPN w Łodzi. Mapa ta jest kartograficznym obrazem skomplikowanych i dramatycznych dziejów narodu polskiego w latach II Wojny Światowej. Uczestnicy seminarium otrzymali także teki edukacyjne OCALENI Z " NIELUDZKIEJ ZIEMI". Wydawnictwo to dotyczy losów obywateli polskich deportowanych i więzionych przez władze ZSRR, przedstawia powstanie armii gen Andersa i jej ewakuacje z ludnością cywilną na Bliski Wschód, a także funkcjonowania polskich osiedli dla uchodźców i szlak bojowy II Korpusu Polskiego.                                   

 stranicy tradycji

 -Dyr.Teresa Łęcka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 im. Karola Wojtyły w Łodzi przysłała na nasze uroczystości uczniów z pocztem sztandarowym - są to uczniowie powołani przez Marszałka Województwa i zwą się " Strażnikami Tradycji".

 

 

Po seminarium wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja, głos m.in. zabrali:

J.Staszewski

 

 - Józef Staszewski z Żychlina, który powiedział wojna zabrała nam okres beztroskiego dzieciństwa, kształtowania osobowości i kształcenia się. Wojna to również cięzka praca ponad możliwości i siły, walka o przetrwanie - do dzisiaj ta wielka trauma z dzieciństwa będzie nam dokuczać do końca życia. W III Rzeczpospolitej kolejne rządy Sejm i Senat pomijającałkowitym milczeniem przez 27 lat nas, Dzieci Wojny w Polsce.

 

Anuszczyk

 

   - Stefania Anuszczyk z Łodzi opowiedziała o tragicznych wydarzeniach, ze swojego dzieciństwa Zostałam w czasie pracy zabrana przez okupanta do wywiezienia na przymusowe roboty, przebywałam najpierw w Łodzi w obozie na ul. Kopernika a następnnie w obozie na ul. Łąkowej. Następnie wywieziono mnie do Niemiec miasta Stronsberg, gdzie pracowałam w fabryce amunicji w warunkach tragicznych, do dzisjaj mam koszmary i nie wiem jak udało mi się przetrwać.

 

A.Barczyski - Adam Barczyński, państwo niemieckie troszczy się o swoich obywateli i o swoje Dzieci Wojny, pomimo to że byli agresorem a jednak otrzymują wszelką pomoc od Państwa, mają zapewnioną opiekę zdrowotą i odpowiednie odszkodowania. Dlaczego w ustawie o kombatantach z 2014 r. znalazł się zapis, że każda osoba, która na terenie Polski doznała uszczerbku na zdrowiu przez radzieckich komunistów i niemieckich nazistów, będzie dostawać po 100 EURO miesięcznie od państwa polskiego. Są to dodatkki do emerytur dla Żydów, oczywiście polskie Dzieci Wojny pominięto.Najwyższy czas aby zmienić nowelizację ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego w taki sposób by dotyczyła ona także Polskich Dzieci Wojny.
 DSC05339 Gutek Oglne O 2 1 d

    M.Barburski S.Cymerman       -      Zdjęcia - Mirosław Barburski                      Redakcja - Stanisław Cymerman

wrzesień 2020
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930