Centralalne Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Pękniętego Serca w Łodzi. Uroczystości prowadziła dyr. Bożena Będzińska - Wosik ze Szkoły 81 im. Bohaterów Dzieci Łodzi. Po wprowadzeniu sztandarów uroczystość uświetliła Międzyszkolna Orkiestra dyrygowana przez dyr. Marka Miszczaka ze Szkoły Podstawowej nr 44, grająca Hymn Państwowy i Hymn Dzieci Wojny oraz wiążankę pieśni patriotycznych.
Uczennica Julia Arkusińska, że Szkoły nr 81 odczytała Apel Pokoju.
- Prezes Zarządu Głównego SDW w Polsce Włodzimierz Wołoszyński przywitał w ciepłych słowach wszystkich zaproszonych gości i delegatów oddziałów SDW z całej Polski oraz licznie zgromadzoną młodzież i dzieci ze szkół łódzkich.
- Jan Sroka, radca Szefa Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych wypowiedział się w imieniu Szefa Urzędu Jana Józefa Kasprzyka - mówiąc SDW w Polsce ugruntowało swoją pozycję jako organizacja propagująca historyczną pamięć. Dzieciństwo powinno być okresem radości i zabawy, dla Państwa było ono okresem niepewności, strachu, walki o przetrwanie. Tych smutnych przeżyć nikt nie wymaże, a Państwo wkładają wiele wysiłku, by o nich przyponinać. To praca służąca przyszłym pokoleniom, ku przestrodze, by teraz i w przyszłości dzieci nie musiały doświadczać wojny, głodu, śmierci bliskich. Dziękuję Państwu za ten trud i życzę udanych obchodów jubileuszowego święta.
- Prof nadz dr hab Jacek Kurzępa Poseł RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds wspierania środowisk polskich Dzieci Wojny powiedział, spotykamy się dziś w miejscu szczególnym, w przyjaznym cieniu pomnika Pękniętego Serca, który w sposób symboliczny ale jakże trafnie opowiada historię Waszego tragicznego dzeciństwa, które dokonywało się w czasach pogardy dla ludzkiej godności, życia, respektu wobec najbardziej bezbronnych dzieci właśnie. Czas okropieństw II Wojny Światowej,barbarzyństwo niemieckich i póżniej sowieckich okupantów, odcisnęło niewymazywane piętno na Waszym życiu. Kto jak kto, ale to Wy jesteście najbardziej wiarygodnymi świadkami tych mrocznych czasów, niosąc wraz z własną biografią dowód na to, że są w życiu człowieka także zdarzenia, takie doświadczenia, których nikt, ani nic nie jest w stanie uzdrowić, spowodować mniejszą boleść. Jednocześnie już dziś ZAPRASZAM na kolejny kongres w roku 2018 oraz Kongres szczególny w roku 2019 podczas którego środowiska Polskich Dzieci Wojny gościć będą pod auspicjami ONZ, UNESCO i Unicef dzieci wojen z całego świata, wojen przebrzmiałych ale i tych, których groza dokonuje się w naszych czasach. Po to by razem w reprezentacji dzieci wojen z całego świata proklamować Apel Pokoju. Niech Dobry Bóg ma Was w opiece, rozumne i sprawiedliwe Państwo wspiera, a rodacy dażyli Was należytym szacunkiem i estymą.
Listy gratulacyjne z okazji Centralnych Uroczystości obchodów 45 - lecia SDW w Polsce przesłali:
- Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński,
- Prezes Najwyższej Izby Kontroli - Krzysztof Kwiatkowski,
- Prezydent Miasta Łodzi - Hanna Zdanowska,
- Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego - Henryk Brzyszcz,
- Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury - Jacek Sokalski,
- Dyrektor USK na WAM - CSW - Dr n med Wiesław Chudzik,
- Dyrektor CKZ i U - Teresa Łęcka
Wśród odznaczonym medalem Pro Patria znależli się nasi koledzy z Łodzi Stanisław Klimczak, Stanisław Cymerman, Mirosław Barburski i Adam Barczyński.
- Prezes Włodzimierz Wołoszyński udekorował m.in. Jana Sroka, Gustawa Wiernickiego, Teresę Łęcką, Joannę Skrzydlewską i Tomasza Trela medalem pamiątkowym 45 - lecia SDW w Polsce.
Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty Pod Pomnikiem Pękniętego Serca.
Na zakończenie drugiego dnia Prezes Włodzimierz Wołoszyński zapowiedział występy Zespołu Pieśni i Tańca "Poltex".
Nasz Prezes Włodzimierz Wołoszyński w tym dniu obchodził swoje urodziny i chyba pierwszy raz miał na swoim Jubileuszu tylu gości.
Zdjęcia - Mirosław Barburski Redakcja - Stanisław Cymerman