Dotacje dla SDW w Polsce

Będziemy bardzo wdzięczni za udzielenie pomocy finansowej na działalność SDW w Polsce, kazda wpłata będzie mile widziana.                                                                     Konto: PKO BP S.A. O/ŁÓDŻ:  2910203 4080000 45 020115 1489

 
 

 

 

I Centralne Obchody Święta Dzieci Wojny

Odbyły się w dniu 7 maja 2018 r. pod Pomnikiem Pękniętego Serca w Parku Szarych Szeregów przy          ul. Głowackiego 10 w Łodzi.

Partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie.

logo uproszczone promuje lodzkie

 

niewiadomski Copy 13 Copy

 Akt erekcyjny budowy pomnika wmurowano 13.09.1969 r., pod pomnikiem umieszczono płytę z napisem "Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć". W akcie erekcyjnym uczestniczył Józef Niewiadomski - obecnie członek Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce.

 

 

 

 

1 Copy3 Copy

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

Cała uroczystość odbywała się w ceremoniale wojskowym z udziałem asysty wojskowej, Kompanii Honorowej WP i Orkiestry WP.

 

 

 

 

 2 Copy

 

Po wprowadzeniu sztandarów gości powitał Włodzimierz Wołoszyński Prezes Zarządu Głównego SDW w Polsce i przekazał dalsze prowadzenie uroczystości Adamowi Barczyńskiemu Wiceprezes ZG SDW w Polsce.

 

 

 

 

Następnie odbyła się modlitwa międzywyznaniowa za dzieci więzione w obozie koncentracyjnym w Litzmannstadt ( Łódź ) oraz współczesne ofiary przemocy, deprawacji, terroru i wojen. 

9 Copy

biskup 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Obraz 17

alicja kaczorowska Copy

 Alicja Kaczorowska, Poseł na Sejm RP odczytała list Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego      prof.dr hab. Piotra Glińskiego - jako Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego staję dzisiaj w głębokiej zadumie przed Pomnikiem Martylologii Dzieci upamietniającym przede wszystkim ofiary Obozu przy ulicy Przemysłowej. Zdaję sobie sprawę z tego, że pomnik wyraża myśl i pamięć dalece wykraczające poza losy dzieci z czasów II wojny światowej w Łodzi. Nie można, stojąc u jego stóp, nie wspominać o dzieciach wywożonych przez niemieckich nazistów z Zamojszczyzny czy o ofiarach zbrodni wojennych popełnionych w czasie Powstania Warszawskiego na warszawskiej Woli. Okrucieństwo wojny z tej dziecięcej, niewinnej perspektywy jawi się nam najbardziej wyrażnie. Stajemy wobec niego bezradni i bez słów. Pozostaje nam wierność pamięci.                                                                                     Dlatego dziękuję wszystkim członkom Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce - ludziom, dzięki których staroniom ta bolesna pamięć o cierpieniu najmłodszych w czasie II wojny światowej jest podtrzymywana. Mam nadzieję, że wobec zmieniających się wyzwań, gdy odchodzą ostatni świadkowie wojny, Stowarzyszenie pełniące tak ważną funkcję społeczną będzie ją nadal aktywnie i z niesłabnącym zaangażowaniem wypełniać przez kolejne lata.

 

Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk napisał serdecznie pozdrawiam uczestników Święta Dzieci Wojny. Trudno o lepsze miejsce dla centralnych obchodów tego święta - Pomnik Pękniętego Serca w Parku Szarych Szeregów. Pomnik przywołuje krzywdę wyrządzoną dzieciom z polskiego obozu z ulicy Przemysłowej w Łodzi oraz z wszystkich innych miejsc cierpienia i zagłady. Szare Szeregi to czynny opór, w którym uczestniczyły również dzieci.  W sformułowaniu  "dzieci wojny" jest pewien dysonans, gdyż wojna kłóci się z obrazem beztroskiego dzieciństwa. Druga wojna światowa dotknęła dzieci w sposób szczególny, była to bowiem wojna totalna, celnie uderzająca w bezbronnych i najsłabszych. Nawet w środowiskach przestępczych nie ma przyzwolenia na krzywdzenie dzieci. Zbrodniarze wojenni przekroczyli tę barierę i tego zapomnieć nie wolno. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o ofiarach, o poległych i zamordowanych, a także o ocalałych,zmagających się z wojenną  traumą w kolejnych etapach życia. Lekarstwem na tę traumę jest wspólne przeżywanie historii, współczuwanie z innymi. Dzisiejsza uroczystość daje termu wyraz i za to Państwu z całego serca dziękuję.

 

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska napisała z radością przyjęłam informację o ustanowieniu Święta Dzieci Wojny. To niezwykle cenna i ważna inicjatywa, która pozwala na uczczenie dziecięcych ofiar największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Święto przywraca pamięć o martyrologii najmłodszego pokolenia Polaków podczas II wojny światowej. Dzieci znajdowały się wśród ofiar największych obozów utworzonych na ziemiach polskich. Były więzione i represjonowane w obozach pracy, przesiedleńczych i wychowawczych. Pozbawiono je dzieciństwa, możliwości edukacji, miłości i opieki najbliższych. Zmuszano do pracy ponad ich siły. Mimo że od zakończenia wojny minęło wiele lat, wciąż trudno jest oszacować straty, jakie najmłodsze pokolenie poniosło w wyniku działań okupanta. Pragnę podkreślić, że ustanowienie Święta Dzieci Wojny pełni także istotną rolę edukacyjną. Wprowadza do debaty publicznej problem duchowych i materialnych krzywd dzieci. Poszerza zakres pamięci zbiorowej i pozwala budować świadomość historyczną opartą na prawdzie. Pamięć o wojennych losach dzieci i młodzieży jest naszą powinnością i moralnym obowiążkiem, jak również przekazanie młodemu pokoleniu prawdy o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej. Dlatego też pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do ustanowienia Święta Dzieci Wojny. Wyrażam swoje ogromne uznanie dla podjętej przez Państwa inicjatywy.

 

 

10 Copy

 

 

Wojewoda Łódzki prof. Zbigniew Rau powitał wszystkich uczestników uroczystości i powiedział znajdujemy się w miejscu totalitarnej władzy która pozbawiła dzieciństwa wielu dzieci w najtrudniejszym dla nich okresie. Dzieci ofiary tego obozu znalazły się w środku podłości i nienawiści, musieli walczyć o przetrwanie w warunkach głodu i brudu. Tym dzieciom winni jesteśmy pamięć. Wasza podstawa jest siłą naszego społeczeństwa.         

  

 

skrzydlewska4 Copy                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joaanna Skrzydlewska Wicemarszałek Województwa Łódzkiego 

Obraz 15

 

 

Obraz 16

 

 

14 Copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 Copy

 

 

Krzysztof Piątkowski Wiceprezydent Łodzi - niewiele jest wielkich uroczystości w których dygocze się serce. Patrząc na pomnik myślimy aby nigdy nie pękło serce żadnej matki, nigdy więcej wojny i nigdy  więce obozów dla dzieci. Spotykamy się aby oddać hołd wszystkim ofiarom wojny.

 

 

 

Prowadzący uroczystość Adam Barcyński - proszę o zapalenie zniczy i przygotowanie delegacji do składania kwiatów.

19 Copy

 20 Copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26 Copy harcerki Copy

21 Copy15 Copy

 

18 Copy 

7 Copy

16 Copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 17 Copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 23 Copy22 Copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 Copy

1

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Zdjęcia z występów Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca " Poltex " w Łodzi - Sala Kolumnowa Łódzkiego Domu Kultury.

2

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

45 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Prezes Włodzimierz Wołoszyński udekorował Wojewodę Łódzkiego - Zbigniewa Rau i  Wiceprezydenta Łodzi  Krzysztofa Piątkowskiego Medalem Pamiątkowym Centralnych Obchodów Święta Dzieci Wojny w Polsce.

  WojewodaK.Pitkowski               

         

 

 

 

 

 

 

 

 ms

 

Zdjęcia - Mirosław Barburski

Redakcja - Stanisław Cymerman

kwiecień 2020
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930