Dotacje dla SDW w Polsce

Będziemy bardzo wdzięczni za udzielenie pomocy finansowej na działalność SDW w Polsce, kazda wpłata będzie mile widziana.                                                                     Konto: PKO BP S.A. O/ŁÓDŻ:  2910203 4080000 45 020115 1489

 
 

II Centralne Obchody Święta Polskich Dzieci Wojny w Łodzi

Święto Dzieci Wojny zostało ustanowione Uchwałą nr 2  I Kongresu Polskich Dzieci Wojny, który miał miejsce w dniu 8 maja 2017 r. w Sejmie RP. Ustalono wówczas, że centralne obchody będą corocznie odbywały się w Łodzi w miejscu martyrologii Polskich Dzieci Wojny. Tegoroczne obchody odbyły się w dniu 7 maja 2019 r. pod Pomnikiem Pękniętego Serca w Parku Szarych Szeregów w Łodzi. Cała uroczystość odbyła się w ceremoniale wojskowym z udziałem asysty wojskowej, kompanii honorowej WP i orkiestry WP. Po wprowadzeniu sztandarów powitali gości - Pani Alicja Kaczorowska i Pan Adam Barczyński.

hymn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miejscem uroczystości był teren dawnego obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej, który funkcjonował od 1942 do 1944 roku. Był to jedyny w Europie obóż pracy w którym zginęło kilka tysięcy dzieci w wieku od 2 do 16 lat.

 Marcheluk

 

 

  Aktorka Mirosława Marcheluk odczytała wspomnienia Tadeusza Rażniewskiego ośmioletniego więżnia , póżniejszego autora     książki " Chcę żyć ". Przywołała przerażajace obrazy, które utkwiły w pamięci uwięzionego dziecka które zostało zanumerowane i   umieszczone w zimnym baraku, zmuszane do nieludzkiej pracy, głodne, wylęknione i torturowane. Ich codzienność to   wielogodzinne apele, bezwzględne traktowanie, brak higieny i ciągłe choroby. Trzecia Rzesza zabrała Polskim Dzieciom Wojny     wszystko a przede wszystkim dzieciństwo. 

 

 

 

 

 

               ksidz

 

 

Odmówiono modlitwę międzywyznaniową pod przewodnictwem Abp. Seniora Archidecezji Łódzkiej Władysława Ziółka. 

 

 

 

 

 

     waszczykowski

 

 

 

 Obecny na uroczystościach historyk i b. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że bardzo często   zapominamy, że w czasie wojny najbardziej cierpiały dzieci - o tym należy pamiętać i my łodzianie powinniśmy przypominać światu,   jaką gehennę stworzono dzieciom w obozie przy ul. Przemysłowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      wicewojewoda

 

 

 

 

  Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk - niech los ich będzie dla nas wszystkich przestrogą, niech ukazuje teraz i w przyszłości   czym kończy się nienawiść, agresja i pogarda dla drugiego człowieka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Pitkowski1

 

   Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski - to przejmujące, że wojna dotyka zawsze tych, którzy wobec nich są   najbardziej niewinni i bezbronni. Tu w Łodzi, gdzie miały miejsce tak przerazające wydarzenia musimy o nich głośno   mówić, by nigdy więcej dzieci nie cierpiały i nigdy nie pękły serca matek ani żadnego rodzica.

 

 

 

 

 

  goaszewski

 

 

  Marcin Gołaszewski Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi - rocznice historyczne zobowiązują nas żyjących nie tylko   do pamięci o pomordowanych, ale także do zabierania głosu zawsze wtedy, gdy pojawiają sie pierwsze odznaki   nienawiści i deptana jest godność człowieka.

 

 

 

 

 k3

 

Alicja Kaczorowska - przywołała słowa Juliana Tuwima " milczenie to tekst, który niezwykle łatwo jest błędnie   zinterpletować". Nie będziemy milczeć, lecz bedziemy mówić o dzieciach polskich, które znajdowały się w tym obozie   zorganizowanym przez Niemców.

 

 

 

 

 

 

Pamięć ofiar uczczono składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem oraz salwą honorową oddaną przez kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego.

002 01

 00116

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Osoby szczególnie zasłużone dla Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce otrzymały Diamentowe Krzyże Zasługi - poseł Alicja Kaczorowska i Abp. Senior Archidecezji Łódzkiej Władysław Ziółek. Posłanka Alicja Kaczorowska otrzymała także medal " Pro Patria ", za szczególne zaangażowanie nadania łódzkiej imprezie rangi Centralnych Obchodów Święta Polskich Dzieci Wojny. 

dek posedekksidz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     dek dyr szkoy

 

 a Krzyż Rubinowy dyr Szkoły SP nr 81 mgr Bożena Będzińska - Wosik

 

 

 

 

 

 

 

     32

 

 

 

 

 

 Uczniowie SP nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi odśpiewały Hymn Dzieci Wojny

 

 

 

 

 

 

 

28 1 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 14 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 21 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 

01

0

37

 MirekJa 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sierpień 2020
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31