Dotacje dla SDW w Polsce

Będziemy bardzo wdzięczni za udzielenie pomocy finansowej na działalność SDW w Polsce, kazda wpłata będzie mile widziana.                                                                     Konto: PKO BP S.A. O/ŁÓDŻ:  2910203 4080000 45 020115 1489

 
 

W dniu 8 maja 2019 r. w  Sali Kolumnowej Sejmu RP odbył się III Kongres Polskich Dzieci Wojny zorganizowany przez parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny. Jego celem jest podtrzymywanie historii i świadomości polskiego pokolenia oraz przybliżenie tragicznych losów dzieci wojny. 

stl

 

 

 

 Kongres rozpoczął się Hymnem Polski, następnie odczytano listy okolicznościowe.

 

 

 

 

 

 

Halina Szymańska szefowa Kancelarii Prezydenta odczytała list okolicznościowy Prezydenta Dudy w którym m.in. napisał " W tym roku przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, najbardziej krwawej w ludzkich dziejach. Wojna zabrała w naszym kraju 2 miliony dziecięcych istnień. Miliony dzieci doznały przemocy, kalectwa, uwięzienia za drutami obozów i lagrów, sieroctwa, odebrania ich rodzicom, wypędzenia z rodzinnych domów, tułaczego losu i innych dramatycznych doświadczeń - dlatego też proponuję spotkanie przedstawicieli środowisk dzieci wojny w moim gabinecie." Posłanka Iwona Michałek odczytała list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego ,w liście zaznaczył, wojna w okrutny sposób zabiera najmłodszym to co najważniejsze - rodzinę, dom, marzenia i beztroskę , dlatego głos tych świadków powinien być słuchany z ogromną uwagą. Premier Mateusz Morawiecki napisał - wciaż nie są rozliczone rachunki krzywd.

kurzpa

Prof. Jacek Kurzępa przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny podkreślił, że dzieci wojny to współcześni seniorzy, których biografia naznaczona jest autentycznym doświadczeniem II wojny światowej. Kongres ma na celu podtrzymanie historii i świadomości polskiego pokolenia dzieci wojny. Mamy nadzieję, że Sejm uchwali narodowe święto pamięci polskich dzieci wojny.

 

  mularczykPoseł Arkadiusz Mularczyk - zajmujemy się polityką prawną skutków II wojny światowej, dążymy do tego aby umożliwić pozwanie państwa niemieckiego przez polskie sądy w sprawach pokrzywdzonych polaków przez wojnę. Obliczamy straty materialne i kulturowe jakie poniosło państwo polskie w czasie II wojny światowej.Uważamy, że pamięć o II wojnie światowej została sfałszowana na naszą niekorzyść.

 

wiernicki

 Augustyn Wiernicki przewodniczący Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny powiedział, dzieci wojny chcą głośno powiedzieć o swoim udziale w budowaniu Polski " Oni wszyscy byli dziećmi, kiedy wybuchła II wojna światowa i okres młodzieńczy i dorosły przypadł im na okres odgruzowania i odbudowywania Polski." Te dzieci wojny pragną zapytać naszych władz, czy ta władza już całkowicie o nich zapomniała. W dniu 8 maja tutaj w Sali Kolumnowej I Kongres Polskich Dzieci Wojny podjął 5 uchwał, które muszą być zrealizowane. W szczególności nam dzieciom wojny zależy aby dokonać nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będącymi ofiarami represji wojennych i okresu powojennego w taki sposób, aby dotyczyła także Polskicth Dzieci Wojny i drugiej aby dzień 8 maja był Świętem Polskich Dzieci Wojny i odbywał się w Łodzi. Prezes PIS Jarosław Kaczyński powiedział, że będzie 500 + dla seniora - trzymamy Pana Prezesa za słowo. Władza powinna wreście zrozumieć jak ogromny wkład jest dzieci wojny w odbudowę Polski, jest nas 3,5 miliona i z nami powinni się wszyscy liczyć, jesteśmy ogromną siłą oddziaływania politycznego - kiedy władza wreście to zrozumie. W czasie wojny dzieci zginęło 2 miliony a 1,5 miliona zostało sierotami, kraj został całkowicie zniszczony przez niemcy, gdyby nie to bylibyśmy czołowym Państwem w Europie. Cieszę się że Prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli środowiska dzieci wojny do siebie, z przyjemnością przyjmujemy to zaproszenie.

Adam Adam Barczyńki. wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce, powiedział jestem zniesmaczony, gdyż przyjechałem na Kongres z nastawieniem że będzie tu Premier Mateusz Morawiecki i ktoś nas wysłucha. W naszym hymnie jest " my dzieci wojny wyniośli, ambitni, nieposkromieni" i tak chcę tą sprawę potraktować. Łatwiej władzę zdobyć niż ją sprawować. Żaden Polski Rząd nie wyegzekwował odszkodowań od Niemiec, inne Państwa potrafiły to zrobć.A przecież straty jakie poniosła Polska na skutek zniszczeń wyniosły 500 mld dolarów we wrześniu 1939 roku. Na dzień dzisiejszy jest to kwota 7,5 biliona Euro - jest to suma niewyobrazalna. Sejm zajmuje się często sprawami błachymi, nie ma jednak czasu na przyjrzenie się problemom dzieci wojny. Dzieci wojny w innych Państwach są objęte opieką, Państwo Polskie traktuja nas jak powietrze a przecież nasze pokolenie odbudowało Polskę. Jak można przejść obojętnie obok Ustawy o Kombatantach z 2014 r. do której wprowadzono żydów będących w gettach i my płacimy in po 400 zł miesiecznie. Pragnę poinformować zebranych, że załatwiam z Episkopatem Polskim aby odczytano w 15 tysiącach parafii list o pokrzywdzonych dzieciach wojny.     Do dnia 30 czerwca 2019 r, dokonać wpisu : 1. do ustawy o kombatantach dopisac dzieci wojny. 2.aby dzień 8 maja był Świętem Polskich Dzieci Wojny i odbywał się w Łodzi. Jeżeli te postulaty nie zostaną spełnione przez prawicę to ja gwarantuję ze zrobi to lewica i wpisze do Ustawy o Kombatantach polskie dzieci wojny. Na zakończenie powiem hasło polityków w roku wyborczym " Nikt nie da Wam więcej niż my Wam obiecamy".

Wszystkie wnioski złożone na III kongresie i wnioski z I i II kongresu zostały przegłosowane jednogłośnie.

adam

Sejm1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pełne nagranie z III Kongresu Polskich Dzieci Wojny przedstawiam poniżęj. Stanisław Cymerman

/

 

lipiec 2020
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031